Maksymalizacja zysków i jednoczesne ograniczanie ryzyka inwestycyjnego to jedne z głównych założeń inwestorów działających niemal we wszystkich branżach. W tym celu stosują oni różne strategie biznesowe, które są bardziej lub mniej zalecane dla określonych instrumentów inwestycyjnych. Jedną z często stosowanych strategii jest Range Trading, co w dosłownym tłumaczeniu można ująć jako handel zakresowy. Na czym polega Range Trading i jakie techniki można zastosować w ramach tej koncepcji?
Co to jest Range Trading?
Range Trading jest jedną ze strategii inwestycyjnych, w której kluczowe jest zidentyfikowanie stref wykupienia, czyli oporu oraz wyprzedania, czyli wsparcia zaprezentowanych na wykresie. To rozpoznanie możliwe jest na podstawie obserwacji trendów rynkowych o charakterze krótko- i średnioterminowym. W praktyce Range Trading oznacza dokonywanie inwestycji i transakcji w możliwe najbardziej opłacalnym czasie zweryfikowanym na podstawie dostrzeżonej tendencji.
Korzystanie ze strategii Range Trading bazuje na trzech podstawowych elementach. Jest to:
- rozpoznanie zakresu – to obszar, w którym w ostatnim czasie odnotowywane są ceny minimalne i maksymalne dla danego instrumentu inwestycyjnego. Kluczowe jest prawidłowe określenie zakresu i zdolność przewidywania, jak będzie kształtował się trend w najbliższej przyszłości,
- zajęcie określonej pozycji na rynku – to zainwestowanie, zakup czy nabycie danego instrumentu finansowego,
- zarządzanie ryzykiem – ryzyko jest nieuniknione, ponieważ nigdy nie wiadomo z całkowitą pewnością, jak będzie kształtował się trend. Kluczowa jest obserwacja zmiany cen i odniesienie ich do punktu oporu oraz wsparcia.
Techniki Range Trading – jak inwestować w handlu zakresowym?
Aby aktywnie działać w Range Trading, należy na podstawie rozpoznanego trendu oraz punktów oporu i wsparcia dokonywać określonych decyzji. Kiedy cena osiąga punkt oporu, instrument inwestycyjny należy sprzedać. Jeżeli jednak cena osiąga punkt wsparcia, warto kupić go na nowo.
Powtarzalność działań w oparciu o powyższy schemat należy kontynuować do momentu, aż możliwe będzie określenie przewidywalności zmian. Wówczas możliwe stanie się podejmowanie potencjalnie najkorzystniejszych decyzji finansowych
Strategie handlowe w Range Trading – co warto wiedzieć?
Range Trading jest systemem, który opiera się w głównej mierze na określonych wskaźnikach technicznych wskazujących możliwe poziomy wykupienia oraz wyprzedania. Jednocześnie dostarczają one cennych wskazówek co do możliwych zmian na rynku, a przede wszystkim wzrostów i spadków, kluczowych dla danego zakresu. Najczęściej wykorzystywane i najskuteczniejsze techniki Range Trading oparte są na analizie takich wskaźników jak punkty obrotowe, oscylatory, wskaźniki wolumenu czy wskaźniki zmienności.
Punkty obrotowe w Range Trading
Punkty obrotowe w Range Trading to rodzaj wskaźników, których wartość opiera się na obliczeniach matematycznych. Dotyczą one dziennej średniej najwyższej oraz najniższej ceny dla danego instrumentu, jak i ceny zamknięcia z poprzedniego dnia. Dzięki uzyskanym kwotom w postaci punktów możliwe staje się utworzenie charakterystycznych linii, które mapowane są w kolejnym dniu handlowym. W ten sposób możliwe jest utworzenie prognozy poziomu wsparcia oraz oporu.
Punkty obrotowe najczęściej tworzone są automatycznie przez różne platformy handlowe. Niekiedy można je też personalizować. Wśród podstawowych linii kluczowych dla Range Trading można wyróżnić takie jak:
- linia P będąca linią odniesienia,
- linia R ukazująca różne poziomy oporu,
- linia S pokazująca poziomy wsparcia.
Technika oparta na punktach obrotowych pozwala dostrzec informacje o poprzednich punktach kluczowych dla inwestowania i wspomaga przewidywanie, gdzie pojawią się kolejne. Dzięki punktom obrotowym można więc znaleźć idealne punkty wyjścia, jak i wejścia.
RSI w Range Trading
Inwestorzy, którzy handlują z wykorzystaniem strategii Range Trading, często posiłkują się również wskaźnikiem siły względnej, czyli RSI. Wraz z punktami obrotowymi stanowi on potwierdzenie przypuszczeń odnośnie do poziomów, przy których nastąpi zmiana trendu. Wskaźnik siły względnej pozwala porównać średni zysk ze stratami w dniach, kiedy się zamykał. Wynik wyrażany jest w liczbie od 0 do 100.
Przykładowo, jeżeli RSI jest równy lub niższy niż 20 i rośnie, może stanowić to sygnał znalezienia poziomu wsparcia i momentu, w którym na rynku możliwy będzie handel na korzystniejszych warunkach. Jeżeli jednak RSI osiągnął poziom równy 80 i zaczyna spadać, prawdopodobnie mamy do czynienia z punktem oporu i ceny spadną.
Wskaźnik wolumenu w Range Trading
W handlu zakresowym wolumen bilansowy stanowi jeden z najważniejszych elementów skutecznego działania. Dzięki tej wartości możliwe jest uzyskanie informacji, czy określony ruch jest silny i może spowodować istotne zmiany, czy też nie. Takie wskaźniki są zatem pomocne w walidacji aktywności.
Zgodnie z techniką Range Trading opartą na wolumenie zakłada się, że wolumen poprzedza cenę. Jeśli więc kształtuje się nowy trend, wzrastać będzie właśnie ten wskaźnik. Przykładowo, jeżeli wolumen spada, cena wkrótce osiągnie poziom wsparcia i odwrotnie. Jeżeli pomimo osiągnięcia wsparcia lub oporu wskaźnik nie zatrzymuje się, nastąpi wybicie.
Średni wskaźnik kierunkowy – Range Trading
W handlu zakresowym można również sugerować się tzw. średnim wskaźnikiem kierunkowym (ADX). To linia pojedyncza znajdująca się pod wykresem, która oblicza i ukazuje ostatnie działanie cenowe. Umożliwia to sprawdzenie siły bieżącego trendu i tym samym oceny co do możliwości wybicia z poziomu wsparcia, oporu lub trwającej tendencji.
Im wyższa jest linia ADX, tym silniejszy jest trwający trend. Za trendy silne uznaje się wskaźniki ADX na poziomie od 25. Słabe i nieistniejące trendy to natomiast ADX poniżej 20.
Podsumowanie
Aby skutecznie inwestować i zarządzać inwestycjami w strategii Range Trading, trzeba doświadczenia i bacznej obserwacji, a także cierpliwości. Jednak wypróbowanie poszczególnych technik, a najlepiej uwzględnienie ich razem może przynieść zadowalające rezultaty.